Suwalskie złoża metali

podbijaki Nasze wozidła Terex są bardzo dobre

Na terenie Suwalszczyzny znajdują się rudy bardzo wielu metali. Niestety, wciąż nie zalicza się ich do krajowego bilansu, przygotowywanego przez Państwowy Instytut Geologiczny, a to oznacza, że rzekomo nie opłaca się ich wydobywać.

Osąd ten jest spowodowany podawaniem w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zaniżonych wartości metali, a także głębokości zalegania. Co więcej, przyczyniło się do tego także odnalezienie bliźniaczych złóż w RPA, z tą tylko różnicą, że zalegają one zdecydowanie płycej.

Mimo wszystko powszechnie uważa się, że Polska posiada skarb, którego nie wykorzystuje. Złoża metali, o których mowa, zawierają wanad, tytan, żelazo oraz metale ziem rzadkich.

Rudy żelaza, pochodzące z tamtego regionu, charakteryzują się bardzo wysoką jakością, która wydaje się teraz na wagę złota, zwłaszcza jeśli wspomni się o tym, że złoża tego cennego surowca wyczerpały się już w pozostałych częściach Europy. Szacuje się, że suma złóż, występujących na Suwalszczyźnie stanowi prawdziwą potęgę w tej części świata, gdyż porównywalnymi zasobami cennych metali dysponują jedynie Chiny.

www.polipak.com.pl