rozpuszczalniki i rozcieńczalniki do farb i lakierów - producent Haftowane sztandary strażackie są symbolem danej jednostki

Od 2006 roku Stocznia Gdańska funkcjonuje na rynku pod nazwą Stocznia Gdańska SA. Dzisiaj jest jedną z największych działających na terenie Polski stoczni, należy też do jednych z najważniejszych stoczni europejskich. Stocznia ta powstała po II wojnie światowej na obszarze Gdańska.

Wcześniej na tym terenie działały inne stocznie, należące do Niemiec. W stoczni produkowano przede wszystkim straki morskie. O momentu jej powstania wyprodukowano tam w całości ponad 1000 statków.

Były to głównie żaglowce, statki pasażerskie oraz kontenerowce. To właśnie ze Stoczni Gdańskiej wywodzi się NSZZ Solidarność. To także tam doszło do tłumienia licznych strajków i protestów oraz do zamordowania w grudniu 1970 roku trzech pracowników stoczniowych.

Stocznia Gdańska SA jest ważna dla historii Polski również z tego powodu, gdyż to właśnie tam podpisano w 1980 roku porozumienie sierpniowe. W 1996 roku stocznię Gdańską postawiono w stan upadłości, a w jej miejsce powstała Grupa Stoczni Gdynia SA.

By Urszula