https://purelife.net.pl/ rehvolta.pl

Stosowanie zabiegów rehabilitacyjnych nie ma ograniczeń wiekowych, niemniej jednak wykonanie masażu należy modyfikować w przypadku małych pacjentów. Zróżnicowanie w budowie, napięciu mięśni są uzależnione od wieku, dlatego też stosowanie masaży u niemowlaków musi być odpowiednio dostosowane. Sam masaż jest dobrą formą zacieśniania więzi z rodzicami, wpływając tym samym na rozwój dziecka.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy masaż staje się nieodzowną metodą leczenia opóźnień w rozwoju psychoruchowym, a także porażeń mózgowych. Jedną z popularnych metod w zakresie leczenia dzieci z takim dolegliwościami, jest bardzo łatwy masaż Shantala. W pierwszych miesiącach życia dziecka, może być wykonywany przez jednego z rodziców.

Jest to oddziaływanie na wszystkie organy i układy w organizmie niemowlęcia. Głównym elementem masażu jest znany już ruch głaskania i rozcierania, ale brzegiem dłoni tzw. piłowanie.

Wykonuje się je w liniach, przeprowadzających dany ruch z jednej strony na drugą, ale po przekątnej. Przykładowo wykonując masaż na plecach ruch przeprowadza się od prawego barku do lewego pośladka i na odwrót. Taką ukośną technikę stosuje się we wszystkich ruchach i na każdej części ciała.

Dostarczenie zewnętrznych, dotykowych bodźców, pozytywnie wpływa na rozluźnienie, rozwój psychoruchowy, a także ma działanie przeciwbólowe w mózgowym porażeniu dziecięcym. Masaż Shantala stosowany jest nie tylko u niemowląt, ale również u starszych dzieci, a nawet dorosłych. Dodatkowo masaż wpływa na uspokojenie, wyciszenie, spokojny sen, a także podnosi odporność organizmu.

By Urszula