Zdecydowana większość z nas kojarzy technologię GPS przede wszystkim z funkcjami nawigacyjnymi. Oznacza to, że służy nam ona do tego, by poruszać się z miejsca na miejsce – najczęściej samochodem, ale również na rowerze czy pieszo. Można powiedzieć, że to najbardziej typowe i standardowe wykorzystanie sygnału z satelitów krążących nad naszą planetą. Ale nie jedyne.
Coraz większą popularność zdobywa bowiem monitoring pojazdów realizowany właśnie z użyciem GPS-a. Brzmi nietypowo? Dla bardzo wielu osób i firm jest to w tej chwili coś całkowicie oczywistego. W dowolnym aucie, zarówno osobowym, jak i ciężarowym, a także w takich maszynach jak autobusy czy pociągi, można zainstalować specjalny nadajnik GPS. Cechuje go duża siła sygnału, ponieważ w tym przypadku ważne jest, by sprzęt nawiązywał stałe i regularne połączenia z satelitami, które krążą po ziemskiej orbicie.
Gromadzone informacje o pokonywanej trasie mogą być zapisywane w pamięci nadajnika lub przekazywane przez niego na serwer danych za pośrednictwem połączenia internetowego. Dziś funkcjonują firmy wyspecjalizowane w realizacji monitoringu pojazdów. Oferują one kompletne pakiety usług, w ramach których w pojazdach instalowane są nadajniki, a następnie zostają zintegrowane z oprogramowaniem, które każdy z nas może obsługiwać z poziomu komputera. Jeśli usługa przewiduje taki wariant, dostęp do danych lokalizacyjnych da się uzyskać za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
W tym układzie monitoring auta czy pociągu może odbywać się nawet w czasie rzeczywistym.