W szeroko pojętej dziedzinie rehabilitacji, istnieje również specjalny rodzaj masażu, który nie jest wykonywany manualnie, tylko przy użyciu wody. Wyróżniamy dwa rodzaje takiego masażu, mianowicie masaż wodny oraz podwodny. Są to najbardziej łagodne, a zarazem przyjemne formy rehabilitacji.
Masaż wykonuje się przy użyciu bodźca mechanicznego oraz termicznego, jakim jest strumień wody, z odpowiednio dobranym ciśnieniem. Temperatura wody jest najczęściej niska, jednak stosuje się także metodę naprzemienną, przy użyciu natrysku zimną i gorącą wodą. Hydromasaż to metoda bardzo znana, którą możemy stosować w praktycznie każdym nowoczesnym basenie, w postaci licznych wodnych biczy, natrysków, czy gejzerów.
Taka forma masażu, to odzwierciedlenie typowego rehabilitacyjnego masażu podwodnego, który wykonuje się u pacjenta zanurzonego w wannie. Jednak różnica polega na tym, że leczniczy masaż wykonywany jest w specjalnych urządzeniach, w których oddziaływanie ciepłej wody, wprawionej w ruch, odbywa się przy pomocy specjalnych wibratorów, wywołując masowanie całego ciała. Tutaj ciśnienie wody jest dobierane indywidualnie, stopniowo zwiększane, a co najważniejsze skupia się na miejscach, które można poddać masażowi, a omija newralgiczne punkty organizmu człowieka.
Dlatego też, wykonanie takich masaży, powinno odbywać się pod okiem wykwalifikowanego masażysty, a jeżeli już korzystamy z basenowych atrakcji róbmy to z umiarem. Dobroczynne działanie masaży wodnych to przede wszystkim, łagodzenie bóli mięśniowych, reumatycznych oraz dolegliwości kręgosłupa.