Muzea lub parki edukacyjne są najnowszej generacji muzeami nauki, w których odwiedzający mogą poznać i zobaczyć na własne oczy działanie sił natury, najnowsze wynalazki czy poznać prawa fizyki. Oferta muzeów i parków edukacyjnych jest kierowana zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Prezentowane w nich doświadczenia edukacyjne są bowiem atrakcyjne dla każdego, kto na co dzień nie obcuje z nauką.

W prezentacji doświadczeń w muzeach i parkach edukacyjnych wykorzystuje się najnowsze urządzenia, budowle oraz wynalazki techniki. Koncepcja takich miejsc opiera się na założeniu, że nauka poprzez bezpośrednie obcowanie z nią jest lepiej zapamiętywana i przede wszystkim rozumiana w szerszym zakresie. Muzea edukacyjne są nowoczesną odmianą muzeów nauki.

Różnią się tym, iż muzea edukacyjne są bardziej interaktywne i dynamiczne. Odwiedzając muzeum edukacyjne odwiedza się budynek, w którym zgromadzone są eksponaty dydaktyczne. W przypadku parków edukacyjnych zajęcia odbywają się pod gołym niebem, w otwartej przestrzeni.

półkolonie dąbrówka

By Urszula