Separatory tłuszczu http://oczyszczalniesciekow.net.pl/kostrzyn-nad-odra.html

Computerized Numerical Control (cnc) to sterowanie, dzięki któremu można programować urządzenie w sposób interaktywny. Oznacza to, że oddziaływanie na maszynę odbywa się drogą komunikacji. Otrzymując daną informację, jest ona w stanie ją nie tylko przetworzyć, ale i wykonać oraz odpowiedzieć stronie komunikującej (w wypadku cnc – osoby zarządzającej). Ten rodzaj wzajemnego wysyłania wiadomości jest charakterystyczny dla branż: informatycznych, technologicznych, telewizyjnych. Cnc to nic innego jak sterowanie w sposób numeryczny.

Dedykowane kierowanie jest flagowe dla takich urządzeń jak: frezarka, tokarka i elektrodrążarka. W branży obróbki skrawieniem, realizujący dane zlecenia bardzo często realizują je w sposób seryjny. Rzadko zdarza się, że zamawiający życzą sobie pojedynczych egzemplarzy. Cnc w bardzo precyzyjny sposób odpowiada na takie potrzeby. Dzięki zaprogramowaniu urządzenia, a raczej jego mikrokomputera możliwe jest odtworzenie detali w sposób powtarzalny.

Nie trzeba więc stałej pracy pracownika, a jedynie jego kontroli nad poprawnością działania procesu. Na proces sterowania cnc składają się: projektowanie typu CAD (projektowanie techniczne wspomagane specjalnym oprogramowaniem), CAM (system, który reguluje cały projekt i jego zamierzone wytworzenie) oraz tytułowe CNC, dzięki któremu projekt dochodzi do realnego skutku. Zalety sterowania cnc:

  • Największym atrybutem jest oczywiście skomputeryzowanie. Dawno temu, gdy nie było takich technologii, wszystko leżało w rękach ludzkich. Wiązało się to z licznymi błędami oraz koniecznością ustawiania kolejnych elementów maszyn w sposób manualny.

    W efekcie dochodziło do ogromnych strat budżetowych. Pamiętajmy, że cnc dba o najmniejsze detale, a najbardziej zaawansowane maszyny są w stanie odtworzyć projekt w kilka sekund w stosunku niemal 1:1;

  • Komputerowe sterowanie jest świetnym narzędziem, które pozwala zaoszczędzić materiał na którym wykonywane jest cięcie. Skomplikowany pobór wymiarów nie byłby możliwy bez udziału takich technologii;
  • Realizacje cnc są zwyczajnie szybkie. Dzięki temu można wykonać dużo więcej projektów w jednym czasie, a przy tym rzecz jasna – zarobić;
  • Krawędzie elementów obrabianych są na tyle wysokiej jakości, że nie trzeba ich doskonalić i poprawiać. Prezycja cięcia cnc jest na tyle duża, że współcześnie może wykonać nawet najbardziej skomplikowane kształty.

Wady sterowania cnc:

  • Aby dokonać projektu i realizacji w tym trybie sterowania, niezbędna jest znajomość skomplikowanych programów, np. CAD. Nie ma możliwości produkcji elementu bez użycia dedykowanego oprogramowania. Cena tutaj gra bardzo dużą rolę, a największe koszta pochłania naprawia takich urządzeń, ich ewentualnych wad.

.

zobacz

By Urszula